Med 16. in 24. novembrom poteka že peti Evropski teden zmanjševanja odpadkov. Pobuda, ki je delno financirana s strani EU ima cilj osveščati in ozaveščati prebivalce o trajnostnih virih, ravnanju z odpadki, kamor sodijo zmanjševanje količine odpadkov, ponovni uporabi izdelkov in recikliranju materialov. Posebna pozornost je namenjena zmanjševanju količin zavržene hrane.
Po podatkih, ki jih navaja ARSO je v leta 2011 v Sloveniji nastalo 39.997 ton kuhinjskih organskih odpadkov (klasifikacijska številka) odpadka 20 01 08. Torej jih je vsak državljan ustvaril približno 20 kg. Pri tem moramo upoštevati tudi dejstvo, da je v snovnem toku mešanih komunalnih odpadkov (20 03 01) še približno 16% odpadkov, ki spadajo med kuhinjske organske odpadke.
Pravzaprav se pojavijo več različni področja negativnega vpliva prevelikih količin hrane. Za pridelavo toliko hrane potrebujemo velike kmetijske površine. Porablja se veliko vode, škropiv, gnojil,… Nato sledi predelava, ki tudi zahteva površine za tovarne. Hrano uvažamo od vsepovsod, torej moramo upoštevati tudi stroške onesnaževanja zaradi porabe pogonskih goriv. In nato toliko hrane zavržemo. Kar pa ne pomeni, da se negativni vplivi nehajo. Pri razgradnji na odlagališčih se približno 90% organskih ogljikovih spojin pretvori v odlagališčni plin, manjši del preide v izcedne vode. 45 do 60 % odlagališčnega plina predstavlja metan, ki kar 21-krat več prispeva k globalnemu segrevanju kot ogljikov dioksid.
Tudi zato je Ministrstvo za kmetijstvo in okolje pripravilo nekaj napotkov kako zmanjšati količino živilskih odpadkov, prihraniti denar in varovati okolje:
- načrtujte nakupe,
- preverite rok trajanja,
- upoštevajte družinski proračun,
- poskrbite za vzdrževanje hladilnika,
- upoštevajte navodila za shranjevanje živil,
- poskrbite za red v hladilniku,
- servirajte manjše obroke,
- uporabite ostanke hrane,
- zamrznite viške hrane,
- kompostirajte.